Naše včelstva

 

Můj táta Miroslav Sedláček začal včelařil ve svých deseti letech, ale firmu Včelařství Sedláček jako takovou založil rok po své maturitě, to jest v roce 1994. V té době měl asi 70 včelstev a po návratu z vojny obhospodařoval okolo 170 včelstev. Protože ekonomika včelaření jako takového nebyla v té době nějaká zázračná, tak přitom pracoval na výkrmně prasat jako zootechnik a po sléze v sušárnách dřeva a stolárně, kde získal i ten kladný vztah a základní vědomosti k tomu dřevu a získal zkušenosti s obráběním a zpracováním dřeva.

Počet včelstvech narůstal, přibývaly rámkové míry a v současné době obhospodařujeme okolo 800 včelstvech na území, které se rozprostírá od Znojemska přes Hustopečsko, Ždánický les, Chřiby až přes Moravskou bránu v oblasti Kojetínska a končíme na Drahanské vrchovině v oblasti pro medovicové snůšky.

 

Právě to rozmístění včelstvech v několika, byť trochu vzdálenějších lokalitách je proto, abychom vám mohli nabídnout to široké spektrum druhů medu, protože na jednom stanovišti nebo v jedné lokalitě se velice těžko dá získat medovicový med současně s akátovým a pohankovými poli. Rozmístění včelstev v různých lokalitách nejen eliminuje lokální neúrodu, ale umožňuje vytáčení mnoha druhů medu, které vám nabízíme.

Včelstva obhospodařujeme samozřejmě v moderních nástavkových úlech a využíváme a používáme metodiku optimalizované plodiště, kdy u ošetřování včelstvech se dbá co nejvíc na to, aby ty zásahy byly pro včelstva co nejmilejší, nejpříjemnější, a aby jim co nejvíc šetřily jejich tepelné ztráty. Dává velký důraz, tak jako všechny lidé, na zateplení jejich domečku, tedy úlu, ať z venku, tak zevnitř pomocí komorovacích přepážek. Tohle všechno vede k lepšímu zdravotnímu stavu, a tudíž k lepší kvalitě získávaných včelích produktů.

Tady na obrázcích okolo textu vidíte několik stanovišť s našimi úly v nádherném prostředí nebo u polích slunečnice, hořčic a podobně.

Některá svá včelstva převážíme, tedy kočujeme, ale toto kočování je v celku omezené a určitě to včelstvům nedělá dobře, takže se snažíme mít dostatečný počet včelstvech ve všech lokalitách stabilně, abychom to kočování mohli provádět pouze na ty kratší vzdálenosti např. k polím pohanky nebo k polích svazenky se to kočování na vzdálenost 10 až 20 km vyplatí a včelstvům to tolik nevadí.

 Článek zpracovala: Lada Sedláčková