Naše včelstva

 

Můj táta Miroslav Sedláček začal včelařil ve svých deseti letech, ale firmu Včelařství Sedláček jako takovou založil rok po své maturitě, to jest v roce 1994. V té době měl asi 70 včelstev a po návratu z vojny obhospodařoval okolo 170 včelstev. Protože ekonomika včelaření jako takového nebyla v té době nějaká zázračná, tak přitom pracoval na výkrmně prasat jako zootechnik a po sléze v sušárnách dřeva a stolárně, kde získal i ten kladný vztah a základní vědomosti k tomu dřevu a získal zkušenosti s obráběním a zpracováním dřeva.

Počet včelstvech narůstal, přibývaly rámkové míry a v současné době obhospodařujeme okolo 800 včelstvech na území, které se rozprostírá od Znojemska přes Hustopečsko, Ždánický les, Chřiby až přes Moravskou bránu v oblasti Kojetínska a končíme na Drahanské vrchovině v oblasti pro medovicové snůšky.

 

Právě to rozmístění včelstvech v několika, byť trochu vzdálenějších lokalitách je proto, abychom vám mohli nabídnout to široké spektrum druhů medu, protože na jednom stanovišti nebo v jedné lokalitě se velice těžko dá získat medovicový med současně s akátovým a pohankovými poli. Rozmístění včelstev v různých lokalitách nejen eliminuje lokální neúrodu, ale umožňuje vytáčení mnoha druhů medu, které vám nabízíme.

Včelstva obhospodařujeme samozřejmě v moderních nástavkových úlech a využíváme a používáme metodiku optimalizované plodiště, kdy u ošetřování včelstvech se dbá co nejvíc na to, aby ty zásahy byly pro včelstva co nejmilejší, nejpříjemnější, a aby jim co nejvíc šetřily jejich tepelné ztráty. Dává velký důraz, tak jako všechny lidé, na zateplení jejich domečku, tedy úlu, ať z venku, tak zevnitř pomocí komorovacích přepážek. Tohle všechno vede k lepšímu zdravotnímu stavu, a tudíž k lepší kvalitě získávaných včelích produktů.

Tady na obrázcích okolo textu vidíte několik stanovišť s našimi úly v nádherném prostředí nebo u polích slunečnice, hořčic a podobně.

Některá svá včelstva převážíme, tedy kočujeme, ale toto kočování je v celku omezené a určitě to včelstvům nedělá dobře, takže se snažíme mít dostatečný počet včelstvech ve všech lokalitách stabilně, abychom to kočování mohli provádět pouze na ty kratší vzdálenosti např. k polím pohanky nebo k polích svazenky se to kočování na vzdálenost 10 až 20 km vyplatí a včelstvům to tolik nevadí.

 Článek zpracovala: Lada Sedláčková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení